You are currently viewing A horgászbotépítés III.

A horgászbotépítés III.

Milyen anyagokra lesz szükségünk

Nos, következzenek a horgászbot építéséhez szükséges anyagok. Itt már nem biztos, hogy érdemes a házi megoldásokban gondolkodni. Bár meggyőződésem, hogy egy, az epoxik világában jártas hozzáértő simán ki tudná keverni a megfelelő anyagot a botépítéshez, valamint egy profi varrónő is megtalálná a tökéletes cérnát a kivitelezéshez. Hiszen több száz éve építünk botokat – amikor még nem voltak ilyen szuper anyagok mint ma – azért itt mégiscsak érdemesebb szerintem az adott területen, – azaz a horgászbot építésben – bevált és korszerű anyagokkal dolgozni.

Először is szükségünk lesz egy kétkomponensű epoxi gyantára. Ezzel fogjuk bevonni (és átitatni) a gyűrűtalpat bandázsoló cérmát, hogy az időtálló maradjon, rugalmas és ellenálló a fizikai behatásoknak, UV sugárzásnak… Természetesen komoly piaca van ennek az iparnak is, nagyjából Gombóc Artúr csokoládé kínálatához lehetne hasonlítani. Gyorsan kötő, lassan kötő, egy rétegben elegendő, több rétegben felhordható… (Most egyfolytában azon agyalok, hogy vajon írjak-e márkákat, vagy ezt hagyjam az olvasóra.) Mivel én légies, finom legyezőbotokat építek, ezért az én szempontjaim alapján olyan lakkra esett a választásom, amit egészen vékony rétegekben lehet felhordani és nem szárad gyorsan. Így könnyebb vele dolgozni, sokkal jobban kontrolálható a szükséges anyagmennyiség (a bandázson) és az esetleges hibáinkat is el tudjuk tüntetni adott esetben. Például, a bandázs szál végét nem tudtuk elrejteni a tekercsek alá és kibújik a sorok között. Ekkor az első réteg lakk – ami tulajdonképpen csak átitatja a szálakat – száradása után a megkeményedett anyagot már sokkal tisztábban el tudjuk távolítani és így a következő réteget felkenve, teljesen láthatatlanná válik ez a férc. Valamint még egy előnyét meg kell említenem az általam választott „vékony” lakknak. Egyetlen buborék nélkül tudok vele dolgozni, így ezt a buborékosodás problematikát csak a videókból ismerem. Mégis elképzelhető, hogy ha mondjuk egy kuttyogtatós, harcsázó botot építenék, ahol nagy mennyiségekkel, nagy felületekkel kell dolgozni, akkor más lakkot választanék. De azt hiszem ezek csak nüánszok.

Az első réteg lakk után

Következő anyagunk, a HOT GLUE, azaz a hőre olvadó ragasztó. Ezzel ragasztjuk a spiccgyűrűt és használhatjuk a vezetőgyűrűk felragasztására is bandázsolás előtt. Ezt elsősorban az egytalpas gyűrűknél ajánlom. A kéttalpú gyűrűknél, míg az egyik talpon dolgozunk, a másik talpat rögzítve – mondjuk ragasztó szalaggal – mindig fixen tarthatjuk azt. Sokan idegenkednek ettől a ragasztótól, mert nem tűnik bombabiztos megoldásnak a spiccgyűrűn. Hát, …a gyári botok is így készülnek, tehát talán elhihetjük, hogy megfelel a célra. Ne felejtsük el, hogy a spiccgyűrű egy hüvelyben végződik, amit ráhúzunk a spiccre, tehát egészen nagy felületen zár. Valamint gondolnunk kell a jövőre is, nevezetesen, hogy sok év múlva, és sok hatalmas fárasztás után, egyszer el fog használódni a spiccgyűrűnk és azt majd roncsolás-mentesen akarjuk eltávolítani a botvégről. Úgyhogy én itt megbíztam a FUJI mérnökeiben.

A nyél ragasztásához általában az epoxit használják, vagy egy habosodó ragasztót. Én ehhez megfelelőbbnek találtam egy egykomponensű, extra erős, vízálló és flexibilis ragasztót, ami a porózus felületek ragasztására is alkalmas.  

Aki a parafát is maga szeretné elkészíteni, azoknak szükségük lesz még néhány anyagra. Egy profi faragasztóra, egy CORK SEAL folyadékra, amivel lekezelhetjük a kész parafát, megvédendő a kirepedezéstől, elszíneződéstől, elkoszolódástól. Nyilván a készen vásárolt nyelek kezelve vannak ezzel az anyaggal, de mi nyers anyagokkal dolgozunk és le is hántjuk parafánk külső felületét. Ezzel az anyaggal elérhetjük, hogy ugyanolyan tartós legyen, mint a gyári. Van még egy anyag, amit előszeretettel használnak a silány minőségű parafa feljavítására, ez egyfajta parafa glett anyag, ami homogénné varázsolja a felületet.  (Majd évek múlva, ahogy egyenetlenül színeződik el a parafa és a glett anyag, felszínre kerül a turpisság és olcsó kinézetet kölcsönöz pálcánknak. ) A fa, élő anyag. Hagyjuk hát élni, érni. Szép lesz az patinásan.

Ugye milyen olcsó kinézetet kölcsönöz a használt parafának a gitt?!

Most két segédanyag következik.

Az első a színfixáló oldat, a másik az ecsettisztító. A szín fixálót úgy képzeljük el, mint egy UV védelmet. Arra hivatott, hogy megakadályozza a cérna elszíneződését, elöregedését a hosszú éveken át tartó használat alatt. Figyelem, ha valaki áttetsző bandázst szeretne, akkor a selyem cérnát ne kezelje vele, mert az megtartva eredeti színét, nem fog átlátszóvá válni az epoxi hatására! Elhagyható anyag ugyan, de hát, ha már magunk építjük az eszközünket, akkor engedjük meg magunknak azt a luxust, hogy az örökkévalóságnak készítjük azt, így csak akkor érdemes spórolni rajta, ha az éltes külső célunk, az autentikus megjelenés jegyében.

A második segédanyagunk az ecsettisztító. Erről egyetlen dolgot érdemes tudni, hogy kazalnyi ecsetet spórol meg nekünk. A lakkozás után ezzel kitisztítva az ecsetet, bármikor újra használni tudjuk. Nem hittem volna, de tökéletesen működik.

Esetleg még horgászbot feliratozó tollak, és-vagy fólia. Ahogy a nevük is mutatja, elsősorban a horgászbot feliratainak elkészítésénél használatosak, de én a tollak nagy hasznát vettem a bottest gerincének a kijelölésénél. Körömlakklemosóval maradék nélkül eltávolíthatóak. (A kész felirat persze már nem, de erről majd később.)

A továbbiakban pedig a bárhol beszerezhető dolgokról lesz szó.

Szükségünk lesz ecsetekre. Az ecset legfontosabb kritériuma, hogy műszálas legyen!!! Érdemes beszerezni különböző méreteket, a megfelelő adagolás érdekében.

Festők által használt kitakaró ragasztószalag. (A sima felületű, nem nyúlós verzió.) Ezt használjuk majd a gyűrűk, rögzítésére, bandázsoláskor cérna rögzítésre, kitakaráshoz, statikus terhelés tesztnél a toldások védelmére, gyűrűk rögzítésére, és és és…

Valamint: szike, zsírtalanító oldat, apró edénykék az epoxi bekeverésére, hurkapálca, mérőszalag, tolómérő, rongyok, az asszony habkése (amivel a rendetlenül sikerült cérnameneteket igazgathatjuk anélkül, hogy megsértenénk)…

Végezetül pedig mindenképpen meg kell jegyeznem, hogy ezekből az anyagokból a legkisebb kiszerelést is választva több horgászbot építésére elegendő anyagot szereztünk be. Tehát minden további pálca költségvetésénél, szimplán az alkatrészek árával kell számolnunk.

A következő fejezetben összeválogatjuk a szükséges horgászbot alkatrészeket.

Kocka

Csak egy lelkes kocahorgász

Vélemény, hozzászólás?